Edukacja przez Szachy w Szkole

 
2 czerwca 2017 r. 

TURNIEJ FINAŁOWY „SZACHY W SZKOLE 2017”

     W piątek, 2 czerwca, w hali Torwaru w Warszawie odbył się IV Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W imprezie wzięło udział ponad 700 dzieci ze 137 szkół podstawowych z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali oddzielnie w grupach klas I, II, III. Obowiązywała oryginalna punktacja – za zwycięstwo w pojedynczej partii otrzymywało się 3 punkty, za remis – 2 punkty, a za przegraną – 1 punkt. Rywalizowano na dystansie 6 rund w tempie 15 minut na zawodnika. Szkoła Podstawowa w Sędziejowicach reprezentowana była przez dwie drużyny. Pierwsza 6 – osobowa drużyna wystąpiła w składzie: Kamil Tkacz, Adam Głyda – oboje klasa II,  Kacper Urbaniak, Jakub Kukieła, Artur Pawelski, Bartłomiej Frątczak – wszyscy klasa III. Natomiast druga drużyna 4 – osobowa wystąpiła w składzie: Bartosz Koziróg – klasa II, Mateusz Matuszkiewicz, Szymon Fijałkowski, Jan Łoniewski – klasa III. Opiekunem zespołów podczas wyjazdu i w trakcie zawodów był Pan Tomasz Szymański.

     Indywidualnie najlepszy wynik wśród naszych uczniów uzyskał Bartosz Koziróg zajmując 28 miejsce w swojej grupie (na 115 zawodników). Bartek wygrał 4 partie i zdobył łącznie 14 punktów. Dobry wynik uzyskał również Kamil Tkacz (47 miejsce na 102 zawodników), Bartłomiej Frątczak (67 miejsce na 111 zawodników) oraz Szymon Fijałkowski (68 miejsce na 111 zawodników). Każdy z chłopców zgromadził po 12 punktów, wygrywając 3 partie. Pozostali nasi reprezentanci wygrali jedną lub dwie partie.

     W klasyfikacji szkół pierwsza drużyna SP Sędziejowice zajęła 71 miejsce w Polsce, a 6 miejsce w województwie łódzkim. Druga drużyna wywalczyła natomiast 6 miejsce w Polsce wśród 24 drużyn 4 – osobowych. To bardzo dobre wyniki ze względu na to, że nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole” dopiero drugi rok, a większość szkół startujących we Warszawie pracuje trzeci, a nawet czwarty rok w projekcie.

     Dla naszych małych szachistów udział w tak dużej imprezie był wielkim przeżyciem i wyróżnieniem. Większość z nich brała udział w turnieju szachowym poza szkołą pierwszy raz. Mogli toczyć pojedynki z rówieśnikami z innych szkół z całej Polski. Każde zwycięstwo dawało im ogromną radość i satysfakcję. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.   II TURNIEJ MAŁYCH ARCYMISTRZÓW

    Dobiega końca drugi rok realizacji w ZSO Nr 1 w Sędziejowicach ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzieci klas drugich i trzecich szkoły podstawowej uczestniczące w projekcie w ramach zajęć szachowych doskonaliły umiejętność prowadzenia gry, elementy debiutów i końcówek szachowych, a także motywy taktyczne. Jako podsumowanie tego etapu nauki nauczyciele szachów, tj. Tomasz Szymański i Jolanta Kopka zorganizowali II Turniej Małych Arcymistrzów, który odbył się 25 maja 2017r. na świetlicy szkolnej. Głównym celem zawodów było umożliwienie dzieciom sportowej rywalizacji oraz wyłonienie indywidualności wśród uczestników projektu. W turnieju wzięło udział 34 chętnych uczniów, którzy rywalizowali w jednej grupie. Zawody przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim, na dystansie 5 rund, tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Po trzygodzinnej rozgrywce wyłoniono zwycięzców. Wygrał uczeń klasy IIb – Bartosz Koziróg, drugie miejsce zajął Mateusz Matuszkiewicz z klasy IIIa, natomiast trzeci stopień podium przypadł Sebastianowi Bednarkowi również z klasy IIIa. Warto przypomnieć, że Bartosz Koziróg odniósł zwycięstwo również w ubiegłym roku w kategorii klas pierwszych szkoły podstawowej. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i książeczki szachowe, natomiast wszyscy uczestnicy turnieju dyplomy i drobne upominki. Rywalizacja przy szachownicach była nadzwyczaj emocjonująca, nie brakowało ciekawych partii oraz sensacyjnych rozstrzygnięć. Czołowi zawodnicy II Turnieju Małych Arcymistrzów będą mieli możliwość reprezentowania naszej szkoły w IV Turnieju Finałowym projektu "„Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbędzie się w Warszawie 2 czerwca tego roku.

     Organizatorzy dziękują Gminie Sędziejowice za wsparcie finansowe turnieju. Za przekazane środki zakupione zostały nagrody oraz kilka zegarów szachowych.
                                                       
Zobacz zdjęciaSzanowni Państwo Rodzice!
Drodzy Uczniowie!

Z radością informuję, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2015/16 dzieci z klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej w ZSO Nr 1 w Sędziejowicach rozpoczynają naukę gry w szachy. Dzięki decyzji Pani Dyrektor Barbary Gawor oraz zaangażowaniu zainteresowanych nauczycieli nasza szkoła przystąpiła bowiem do ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” realizowanego przez Polski Związek Szachowy przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej.
     Uczniowie klas biorących udział w projekcie będą mieć jedną godzinę zajęć szachowych w tygodniu przez dwa lata. Zajęcia będą obowiązkowe dla całych oddziałów klasowych, a uczniowie otrzymają na świadectwie końcowym opisową ocenę z w/w zajęć. W ramach projektu nasza szkoła pozyskała z Polskiego Związku Szachowego 15 kompletów szachów oraz tablicę demonstracyjną do prowadzenia zajęć.
     Priorytetem projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” jest intelektualny rozwój dzieci. Wprowadzenie gry do szkoły ma na celu nie tylko uczyć logicznego i abstrakcyjnego myślenia, umiejętności podejmowania decyzji, przewidywania i cierpliwości, ale i kształtować motywację i determinację do realizacji celów. Gra rozwija intuicję, pamięć, wyrabia umiejętność koncentracji i opanowania, uczy zarówno wygrywania, jak i wyciągania wniosków z porażek. Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest wsparcie edukacji matematycznej oraz rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny. Szachy mają pozytywny wpływ na psychikę dziecka, dzięki czemu uczą się one radzić sobie ze stresem i porażką. Gra w szachy uczy kultury rywalizacji i szacunku dla drugiego człowieka.
     Poza walorami czysto edukacyjnymi uczestnictwo dzieci w projekcie daje im szansę udziału w turniejach szachowych, w tym w dorocznym finałowym turnieju podsumowującym projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbywać się będzie w Warszawie. Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole” stwarza dzieciom możliwość przeżycia niesamowitej przygody. Szachy mogą stać się ich pasją na całe życie.
     Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli: Jolantę Kopka, Renatę Kowalczyk oraz Tomasza Szymańskiego. W projekcie uczestniczyć będzie 93 uczniów z klasy Ia, Ib, Ic oraz IIa.