ROK SZKOLNY 2023/2024


Laureatki konkursu plastycznego pt. „Jesień w moim Parku Krajobrazowym” organizowanego przez Sieradzki Oddział Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Wyróżnienia w konkursie otrzymały 3 nasze uczennice: Maja Grącka, Lena Kuras, Daria Sysio.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym ogromnych zdolności plastycznych.


W naszej szkole nieprzerwanie trwa zbiórka plastikowych nakrętek a jesienią Rada Rodziców organizuje akcję ,, Kasztanobrania".Od wielu lat nasi uczniowie SP aktywnie zbierają zużyte baterie. W tym roku szkolnym zapraszamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w XII Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!” org. przez firmę BIOSYSTEM.
Partnerem specjalnym jest firma T- Mobile organizująca dodatkową zbiórkę zużytych telefonów komórkowych pt.: "Planeta ma znaczenie. Zbieraj telefony".
Stare i zużyte telefony komórkowe, które zalegają w waszych szufladach i są już bezużyteczne przynieście do szkoły i wrzućcie do specjalnego pojemnika! Zbieramy je do 30 kwietnia 2024 r.!
Dla najaktywniejszych zbieraczy zużytych baterii z klas I- VIII ogłaszamy szkolny konkurs, trwający od października 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. Na najlepszych "zbieraczy" czekają dyplomy i nagrody!
Dbaj o środowisko i przyłącz się do naszej akcji!

Uczniowie klasy 2a pod kierunkiem p. Aleksandry Kosakowicz wykonali jesienne zadania w ramach Ogólnoposkiego Projektu Edukacyjnego "Klasa w terenie"
  • obserwacja chmur
  • obserwacja przyrody
  • zajęcia plastyczne w terenieNasi uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach terenowych, w czasie których zdobywają praktyczną wiedzę przyrodniczą i ekologiczną.

Jak co roku we wrześniu przystąpiliśmy do międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata.
Jej celem jest promowanie "nieśmiecenia", edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Tegoroczna 30 edycja akcji przebiegała pod hasłem "Sprzątanie Świata Łączy Ludzi".
Prezentacja SEGREGACJA ODPADÓW PRZEDSZKOLA

Prezentacja SEGREGACJA ODPADÓW kl. 0-III

Prezentacja SEGREGACJA ODPADÓW KL. IV-VIII


Prezentacja  pt. „Najpiękniejsze zakątki i przyroda gminy Sędziejowice”


Prezentacja multimedialna nt. "Jak sortujemy odpady opakowaniowe?" z cyklu zajęć "Dobre rady na odpady" realizowanych w ekopracowni w Gimnazjum Nr 1 w Sędziejowicach. Zchęcamy do lektury i aktywnego segregowania śmieci !
Zobacz prezentację...


Ekologia jest jednym z ważniejszych priorytetów naszej szkoły i śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy ośrodkiem zrównoważonego rozwoju. Misją naszej placówki jest hasło: ”SZKOŁA ZIELONA NATURZE BLISKA, UCZY I DZIAŁA NA RZECZ ŚRODOWISKA”. Nasza szkoła położona jest w centrum niewielkiej miejscowości i uczęszczają do niej dzieci i młodzież z całej Gminy Sędziejowice. Ze względu na fakt, że nasi uczniowie pochodzą ze środowiska wiejskiego i na co dzień obcują z przyrodą, tym bardziej powinni oni kształtować w sobie zasady życia w zgodzie z naturą oraz wciąż podnosić poziom wiedzy o otaczającym ich świecie. Jako szkoła pragniemy umożliwić uczniom najlepsze warunki zdobywania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Aktywnie włączamy się w edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju tak, aby wykształcić mądre i świadome pokolenie młodych ludzi, które będzie postępować zgodnie z międzynarodowymi standardami dotyczącymi ekologii.
             Nasze dokonania ekologiczne doceniają także inni. Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej z Warszawy nadała naszej szkole „ Zielony Certyfikat” I stopnia (2002 r.) oraz II stopnia (2005 r.). W 2005 roku uzyskaliśmy również wyróżnienie w kategorii „PROMOTOR EKOLOGII” w Narodowym Konkursie Ekologicznym „PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU”. We wrześniu 2008 roku zdobyliśmy I miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy ekologicznej dla gimnazjalistów „EKO – TURNIEJ SZKÓŁ 2008”, który był częścią konkursu „EKO-LIDER 2008”.
            Nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w programach edukacyjnych:

● „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”
(org. Organizacja odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – ElektroEko z Warszawy oraz EKO-REGION Sp. z o.o. z Bełchatowa) – lata 2007 – 2009 i łącznie zebraliśmy ponad 3.5 tys. ZSEE;
● „Selektywna zbiórka odpadów w szkołach”
(org. CENTRUM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU z Łodzi) - lata 2005-2007 i łącznie zebraliśmy ponad 11.600 kg makulatury;
„Selektywna Zbiórka Zużytych Baterii” (org. REBA Organizacja Odzysku S. A.) – lata 2006 – 2009 i łącznie zebraliśmy ponad 260 kg zużytych baterii;
            Organizujemy sesje popularnonaukowe, zielone tygodnie, obchody Dnia Ziemi, prelekcje, konkursy, wystawy ekologiczne, zbiorki surowców wtórnych, wycieczki krajoznawczo-przyrodnicze. Co roku aktywnie uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach „Sprzątanie świata” i „Święto Drzewa”. Nasi uczniowie rywalizują w wielu konkursach o tematyce ekologicznej, m. in. w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „EKO – PLANETA” i Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości o Tematyce Ekologicznej „O Człowieku- Ziemi – Miłości”.
            Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą naszej szkoły, ale i turystyczną Gminy Sędziejowice, jest ogród botaniczny i skalny. Podzielony został na 3 kwatery: arboretum, z bogatą kolekcją drzew i krzewów z całego świata, alpinarium, z oczkiem wodnym i roślinnością typową dla obszarów górskich i lapidarium, z różnymi rodzajami skał i minerałów. Wizytówką naszego ogrodu jest też zegar słoneczny.

                                                                                   Tekst: Magdalena Pasowska