2 czerwca 2017 r. 

TURNIEJ FINAŁOWY „SZACHY W SZKOLE 2017”

     W piątek, 2 czerwca, w hali Torwaru w Warszawie odbył się IV Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W imprezie wzięło udział ponad 700 dzieci ze 137 szkół podstawowych z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali oddzielnie w grupach klas I, II, III. Obowiązywała oryginalna punktacja – za zwycięstwo w pojedynczej partii otrzymywało się 3 punkty, za remis – 2 punkty, a za przegraną – 1 punkt. Rywalizowano na dystansie 6 rund w tempie 15 minut na zawodnika. Szkoła Podstawowa w Sędziejowicach reprezentowana była przez dwie drużyny. Pierwsza 6 – osobowa drużyna wystąpiła w składzie: Kamil Tkacz, Adam Głyda – oboje klasa II,  Kacper Urbaniak, Jakub Kukieła, Artur Pawelski, Bartłomiej Frątczak – wszyscy klasa III. Natomiast druga drużyna 4 – osobowa wystąpiła w składzie: Bartosz Koziróg – klasa II, Mateusz Matuszkiewicz, Szymon Fijałkowski, Jan Łoniewski – klasa III. Opiekunem zespołów podczas wyjazdu i w trakcie zawodów był Pan Tomasz Szymański.

     Indywidualnie najlepszy wynik wśród naszych uczniów uzyskał Bartosz Koziróg zajmując 28 miejsce w swojej grupie (na 115 zawodników). Bartek wygrał 4 partie i zdobył łącznie 14 punktów. Dobry wynik uzyskał również Kamil Tkacz (47 miejsce na 102 zawodników), Bartłomiej Frątczak (67 miejsce na 111 zawodników) oraz Szymon Fijałkowski (68 miejsce na 111 zawodników). Każdy z chłopców zgromadził po 12 punktów, wygrywając 3 partie. Pozostali nasi reprezentanci wygrali jedną lub dwie partie.

     W klasyfikacji szkół pierwsza drużyna SP Sędziejowice zajęła 71 miejsce w Polsce, a 6 miejsce w województwie łódzkim. Druga drużyna wywalczyła natomiast 6 miejsce w Polsce wśród 24 drużyn 4 – osobowych. To bardzo dobre wyniki ze względu na to, że nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole” dopiero drugi rok, a większość szkół startujących we Warszawie pracuje trzeci, a nawet czwarty rok w projekcie.

     Dla naszych małych szachistów udział w tak dużej imprezie był wielkim przeżyciem i wyróżnieniem. Większość z nich brała udział w turnieju szachowym poza szkołą pierwszy raz. Mogli toczyć pojedynki z rówieśnikami z innych szkół z całej Polski. Każde zwycięstwo dawało im ogromną radość i satysfakcję. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.