06 października  2016 r.     

Wycieczka do Gniezna i Biskupina

      6 października 2016 roku uczniowie kl. IVa, IVb i IIIb  naszej szkoły udali się na wycieczkę do Biskupina oraz Gniezna. Wyjazd odbył się w ramach tegorocznych obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Odwiedziliśmy miejsca historycznie związane z początkami państwa polskiego. Kierownikiem wycieczki był p. Janusz Kopka, opiekę sprawowały p. Aleksandra Drzazga,   p. Aleksandra Spętana oraz p. Magdalena Wawrzyniak. Organizatorem wycieczki było Łaskie Stowarzyszenie Harcerskie „Grabia”.

      Nasza wyprawa rozpoczęła się przed szkołą o 7:00 rano. Najpierw udaliśmy się do Gniezna, do katedry, której podwaliny pamiętają czasy Mieszka I. Katedra związana jest z historią św. Wojciecha, który stąd wyruszył nawracać pogańskich Prusów. Świątynia była świadkiem pięciu koronacji pierwszych królów Polski. Obecny wygląd katedry znajdującej się na Wzgórzu Lecha jest wynikiem wielokrotnego przebudowywania. Bezcennym zabytkiem sztuki romańskiej są tutaj Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie, na których obrazkowo opowiedziana jest historia życia św. Wojciecha. Na koniec wizyty w Gnieźnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego.

      Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Znajdują się tam zbiory związane z polskim wczesnym  średniowieczem oraz historią Gniezna i okolic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowej wystawy – „Początki państwa polskiego”. Jest to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 3D.

Następnie w pięknej restauracji uczniowie wraz z opiekunami zjedli pyszny obiad.

      Po obiedzie udaliśmy się do Biskupina - osady obronnej położonej na półwyspie Jez. Biskupińskiego, związanej z kulturą łużycką, założoną ok. 740 roku p.n.e. Jest to największa ekspozycja osady warownej w Europie z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, w której żyło ok. 900-1200 osób. Wyspa otoczona była falochronem (30.000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora pod kontem 45 stopni) oraz wysokim na 6m. drewnianym wałem wypełnionym kamieniami i piaskiem. Do osady prowadziła drewniana brama a wewnątrz znajdowało się 13 rzędów drewnianych domów, zbudowanych w technice sumikowo-łątkowej. Ludność osady zajmowała się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem i zbieractwem. Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera.

     Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji od pracowników rezerwatu archeologicznego. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik. Pod koniec zwiedzania odbyliśmy rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Z perspektywy wody mogliśmy podziwiać zabudowę pierwotnych plemion państwa polskiego.

Po wyczerpującym zwiedzaniu przyszedł czas na zakup pamiątek. Do Sędziejowic wróciliśmy o godz. 19.30.

Magdalena Wawrzyniak

    Zobacz zdjęcia