II TURNIEJ MAŁYCH ARCYMISTRZÓW

Dobiega końca drugi rok realizacji w ZSO Nr 1 w Sędziejowicach ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzieci klas drugich i trzecich szkoły podstawowej uczestniczące w projekcie w ramach zajęć szachowych doskonaliły umiejętność prowadzenia gry, elementy debiutów i końcówek szachowych, a także motywy taktyczne. Jako podsumowanie tego etapu nauki nauczyciele szachów, tj. Tomasz Szymański i Jolanta Kopka zorganizowali II Turniej Małych Arcymistrzów, który odbył się 25 maja 2017r. na świetlicy szkolnej. Głównym celem zawodów było umożliwienie dzieciom sportowej rywalizacji oraz wyłonienie indywidualności wśród uczestników projektu. W turnieju wzięło udział 34 chętnych uczniów, którzy rywalizowali w jednej grupie. Zawody przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim, na dystansie 5 rund, tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Po trzygodzinnej rozgrywce wyłoniono zwycięzców. Wygrał uczeń klasy IIb – Bartosz Koziróg, drugie miejsce zajął Mateusz Matuszkiewicz z klasy IIIa, natomiast trzeci stopień podium przypadł Sebastianowi Bednarkowi również z klasy IIIa. Warto przypomnieć, że Bartosz Koziróg odniósł zwycięstwo również w ubiegłym roku w kategorii klas pierwszych szkoły podstawowej. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i książeczki szachowe, natomiast wszyscy uczestnicy turnieju dyplomy i drobne upominki. Rywalizacja przy szachownicach była nadzwyczaj emocjonująca, nie brakowało ciekawych partii oraz sensacyjnych rozstrzygnięć. Czołowi zawodnicy II Turnieju Małych Arcymistrzów będą mieli możliwość reprezentowania naszej szkoły w IV Turnieju Finałowym projektu "„Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbędzie się w Warszawie 2 czerwca tego roku.

Organizatorzy dziękują Gminie Sędziejowice za wsparcie finansowe turnieju. Za przekazane środki zakupione zostały nagrody oraz kilka zegarów szachowych.