1 grudnia 2015 r.

Wycieczka do Oświęcimia

Dnia 01 grudnia 2015 roku uczniowie klas IIIa i IIIb pod opieką Pani Magdaleny Wawrzyniak ,Pani Elżbiety Kopki, Pana Janusza Kopki oraz Pana Roberta Stankiewicza  uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Z Sędziejowic  wyjechaliśmy o godzinie 6.30 . Około godziny 10.30 byliśmy na miejscu naszego celu wycieczki- Oświęcimia- obecnie niewielkiego i sennego miasteczka.
    Auschwitz – to jego niemiecka nazwa i miejsce stracenia około 1,1 miliona ludzi podczas II wojny światowej. Na miejscu czekało na nas dwóch przewodników , którzy oprowadzili nas po Muzeum Auschwitz – Birkenau i w sposób bardzo przejmujący opowiedzieli o najgorszej potworności XX wieku. Zwiedzanie trwało około 3,5 godziny. Obejrzeliśmy  wystawę stałą  w Auschwitz oraz teren obozu macierzystego. W Brzezince zobaczyliśmy najważniejsze relikty poobozowe : teren byłego obozu , baraki mieszkalne , rampę wyładowczą , ruiny komór gazowych i krematoriów II i III. To właśnie to miejsce wywarło na wszystkich największe wrażenie. Niejednej osobie popłynęła łza z oka , tym bardziej że przy przejmującym zimnie , jakie towarzyszyło nam podczas wycieczki ; można było wczuć się   w sytuację ludzi żyjących w obozie w jakże ciężkich warunkach. Do Sędziejowic wróciliśmy pełni wrażeń i zadumy.
Magdalena Wawrzyniak